BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ
Tarih: 27.01.2022| Okunma Sayısı: 2219

BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ

  • AKTÜERYA,
  • İŞ MEVZUATINDAN KAYNAKLI NİTELİKLİ HESAPLAMALAR,
  • AİLE VE MİRAS MEVZUATINDAN KAYNAKLI NİTELİKLİ HESAPLAMALAR
  • KAT MÜLKİYETİNDEN KAYNAKLI NİTELİKLİ HESAPLAMALAR
  • TÜKETİCİ MEVZUATINDAN KAYNAKLI NİTELİKLİ HESAPLAMALAR

 

KONUSUNDA EĞİTİMLER YAPILACAKTIR.

BAŞVURU ŞARTLARINI TAŞIYAN VE KATILMAK İSTEYEN MESLEKTAŞLARIMIZIN 31 OCAK 2022 PAZARTESİ SAAT 17:00'A KADAR AD SOYAD SİCİL T.C. KİMLİK NUMARASI, E-POSTA ADRESLERİNİ VE KATILMAK İSTEDİĞİ EĞİTİM/EĞİTİMLERİ BELİRTEREK antalyabarosu@hotmail.com ADRESİNE MAİL GÖNDERMELERİ VE 02422386155 DAHİLİ 2 NUMARAYA BİLGİ VERMELERİ RİCA OLUNUR.

EĞİTİM TARİHLERİ KATILIMA GÖRE BELİRLENECEKTİR. TALEP OLMASI HALİNDE FARKLI KONU BAŞLIKLARINDA DA EĞİTİM YAPILMASI PLANLANMAKTADIR.

 

 

 

BİLİRKİŞİLİK FAALİYETİNDE BULUNACAK KİŞİLERDE BAŞVURU ŞARTLARI:

  • 1-Bilirkişilik faaliyetinde bulunacak gerçek kişilerde aşağıdaki şartlar aranır:

a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak.

b) Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak.

c) Daha önce kendi isteği dışında sicilden ve listeden çıkarılmamış veya bilirkişilik yapmaktan yasaklanmamış olmak.

ç) Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak.

d) Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak.

e) Bilirkişilik temel eğitimini tamamlamak.

f) Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak. (Meslek öncesi eğitimde ve stajda geçen süreler fiili çalışmadan sayılmaz.)

g) Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için ilgili mevzuat gereği aranan şartları haiz olmak ve mesleğini yapabilmek için gerekli olan uzmanlık alanını gösteren diploma, meslekî yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak.

h) Daire Başkanlığının temel ve alt uzmanlık alanlarına göre belirlediği EK-2de yer alan nitelikleri taşımak.

2- 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre yetkilendirilen gayrimenkul değerleme uzmanları bakımından, sadece “Kamulaştırma” uzmanlık alanında bilirkişilik başvurusunda bulunmaları şartıyla, bilirkişiliğe kabul için aranan bilirkişilik temel eğitimi alma ve fiilen beş yıl görev yapma şartları aranmaz. Ancak, diğer uzmanlık alanlarında bilirkişiliğe başvuru yapmaları halinde gayrimenkul değerleme uzmanları bakımından da, bilirkişilik temel eğitimi ile fiilen beş (5) yıl çalışma şartları aranır.

3- Taşınmaz geliştirme konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış uzmanlar bakımından, sadece 05 kodlu Kamulaştırma temel uzmanlık alanında bilirkişilik başvurusunda bulunmaları ve bilirkişilik temel eğitimini almış olmaları şartıyla, fiilen beş yıl görev yapma şartı aranmaz. Ancak, diğer uzmanlık alanlarında bilirkişiliğe başvuru yapmaları halinde taşınmaz geliştirme konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış uzmanlar bakımından da, fiilen beş yıl çalışma şartı aranır.

4- Yaptığı başvurusu, meslekî olarak (fiili çalışma süresi, uzmanlık alanlarına göre aranan nitelikler vb.) yeterli nitelikte bulunmadığı gerekçesiyle reddedilenler, bir yıl geçmedikçe yeniden bilirkişilik yapmak için başvuruda bulunamazlar.

5- Meslek öncesi eğitimde ve stajda geçen süreler fiili çalışmadan sayılmaz.

 

https://bilirkisilik.adalet.gov.tr/Home/SayfaDetay/2022-basvuru25012022044528

 

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Aralık 2022><<
Aralık 2022
 PSÇPCCP
492829301234
50567891011
5112131415161718
5219202122232425
532627282930311
22345678

01.12.2022
AV. HÜSEYİN GEÇİLMEZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.